GENÇ CE...

AĞLASAK MI – GÜLSEK Mİ?

Türkçemiz son zamanlarda yabancı dillerden giren kelimelerin esiri oldu. Geçmişte konuşulan o temiz Türkçe belki de olabilecek en kötü günlerini yaşıyor. Son günlerde internet sitelerinde sıkça rastlanan bir metin bu bariz değişimi gözler önüne seriyor.

Sizlerde okuyun ve farkı görün...

Yıl: 1965
"Karşıma âniden çıkınca ziyâdesiyle şaşakaldım.. Nasıl bir edâ takınacağıma hükûm veremedim, âdetâ vecde geldim. Buna mukâbil az bir müddet sonra kendime gelir gibi oldum, yüzünde beni fevkalâde rahatlatan bir tebessüm vardı.. Üstümü başımı toparladım, kendinden emin bir sesle ´akşam-ı şerifleriniz hayrolsun´ dedim.."

Yıl: 1975
"Karşıma birdenbire çıkınca çok şaşırdım.. Ne yapacağıma karar veremedim,heyecandan ayaklarım titredi. Ama çok geçmeden kendime gelir gibi oldum,yüzünde beni rahatlatan bir gülümseme vardı.. Üstüme çeki düzen verdim, kendinden emin bir sesle ´iyi akşamlar´ dedim.."

Yıl: 1985
"Karşıma âniden çıkınca fevkalâde şaşırdım.. Nitekim ne yapacağıma hükûm veremedim, heyecandan ayaklarım titredi. Amma ve lâkin kısa bir süre sonra kendime gelir gibi oldum, nitekim yüzünde beni ferahlatan bir tebessüm vardı..

Üstüme çeki düzen verdim, kendinden emin bir sesle

´hayırlı akşamlar´ dedim.."

Yıl: 1995
"Karşıma birdenbire çıkınca çok şaşırdım.. Fenâ hâlde kal geldi yâni..Ama bu iş bizi bozar dedim. Baktım o da bana bakıyor, bu iş tamamdır dedim..Manitayı tavlamak için doğruldum, artistik bir sesle ´selâm´ dedim.."

Yıl: 2006
"Âbi onu karşımda öyle görünce çüş falan oldum yâni.. Oğlum bu iş bizi kasar dedim, fenâ göçeriz dedim, enjoy durumları yâni.. Ama concon muyum ki ben,baktım ki o da bana kesik.. Sarıl oğlum dedim, bu manita senin..

" Hav ar yu yavrum?´"
Yıl: 2026
"Ven ay vaz si hör, ben çok yâni öyle işte birden.. Off, ay dont nov âbi  yaa.. Ama o da bana öyle baktı, if so âşık len bu manita..

" Hay beybi.."
alıntıdır

ELEŞTİRMEN - ÇEKİŞTİRMEN

    

H A T A L A R

*Eğer bir BERBER bir hata yaparsa,
bu yeni bir TARZdır...
*Eğer bir ŞÖFÖR bir hata yaparsa,
bu bir KAZAdır...
*Eğer bir DOKTOR bir hata yaparsa,
bu bir MÜDAHALEdir...
*Eğer bir MÜHENDİS bir hata yaparsa,
bu yeni bir ATILIMdır...
*Eğer EBEVEYNler bir hata yaparsa,
bu yeni bir KUŞAKtır...
*Eğer bir POLİTİKACI bir hata yaparsa,
bu yeni bir HUKUK kuralıdır...
*Eğer bir BİLİM ADAMI bir hata yaparsa,
bu yeni bir KEŞİFtir...
*Eğer bir TERZİ bir hata yaparsa,
bu yeni bir MODAdır...
*Eğer bir ÖĞRETMEN bir hata yaparsa,
bu yeni bir TEORİdir...
*Eğer bir PATRON bir hata yaparsa,
bu bizim HATAmızdır...
*Eğer bir PERSONEL bir hata yaparsa,
bu bir HATAdır...
E.B.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !